Tjänster & Prislista Företag

Residensportalen erbjuder företag att göra bostadssökningar i databasen. Många företag behöver inte traditionella relocationtjänster utan vill enbart söka efter bostad. Om ni redan jobbar med ett relocationbolag så är ni i goda händer. Relocationbolag har tillgång till alla våra bostäder. Residensportalens betalningsmodell går ut på att ni enbart betalar för vad ni behöver. Modellen bidrar till en prissättning som passar alla typer av bolag och anställda.


De tjänster vi erbjuder är:

Webbaserade verktyg för bostadssökning
På Residensportalen.se kan bostadssökande skapa en egen profil och få bra överblick över bostäder för uthyrning. Ni kan se ett begränsat utbud av bostäder utan att vara registrerad. Registrerade medlemmar får tillgång till obegränsad sökning i databasen. För att spara en sökprofil och få e-mail alerts samt möjlighet att boka visningar krävs betald administrationsavgift. Efter betald administrationsavgift får du tillgång till alla IT-verktyg som t.ex. automatiska e-mail när nya bostäder läggs in men också tilläggstjänster och bokningssystem m.m. Ni kommer även att kunna se bostäder som inte visas offentligt och få kontaktinformation till hyresvärdar. Administrationsavgiften ger dig tillgång till tjänsterna i 45 dagar och du kan under den tiden fritt använda systemet och boka visningar, kontakta hyresvärdar och beställa tilläggstjänster.  Efter betalning utav administrationavgiften har sökande rätt till 10 LET Premium fullförda visningar under den perioden och kan även boka obegränsat antal av visningar på LET Basic och Plus objekt. Pris: SEK 4. 500 + moms per sökprofil.

Kontraktsskrivning
Den kontraktsmall vi använder är utformad och uppdaterad i enlighet med de senaste lagändringarna och baseras på vår erfarenhet. Kontraktet skrivs av erfarna och försäkrade hyresmäklare som är registrerade hos Fastighetsmäklarnämnden. Efter köp så kontaktar du oss när du behöver ditt kontrakt skrivet. Kontraktet levereras inom 48 timmar, Måndag till Fredag, i elektroniskt format.* Pris: SEK 1500 +moms per kontrakt.

Inspektion av bostad
Det är viktigt att göra en noggrann inspektion av alla ytor och fasta installationer inför tillträdet. Denna tjänst är enbart tillgänglig i Stockholmsområdet och pris offereras efter val av bostad.*

"Tenancy Management"
Residensportalen har lång erfarenhet av att hantera hyresbetalningar och allt som rör den anställdes bostad. Tveka inte att kontakta oss så hjälper vi dig. Pris: Offert vid förfrågan.

För de företag som behöver relocationtjänster såsom rådgivning och hjälp runt skolval, skatteplanering och migration för anställda rekommenderar vi att ni kontaktar ett relocationbolag. Ni är välkomna att kontakta oss för rekommendationer på professionella relocation bolag. Residensportalen erbjuder enbart bostadssökningar och hantering av bostäder. Vi har valt att nischa oss på det vi kan bäst och har på så sätt möjlighet att erbjuda fullgod service kring det vi erbjuder.  Vårt mål är att ni, genom vår unika portal, ska hitta bostäder åt era anställda så att de får en smidig och bekväm vistelse i Sverige.

*Kan ej beställas om ni väljer Residensportalen Premium objekt.